تحقیق از مهندس علی پاوند کارشناس ارشد منابع طبیعی (جنگل)

بنام خدا

گل شقایق یکی از زیبایی های مناطق ییلاقی ایران است که با رنگ سرخ خود چشم ها را می نوازد و روح مسافران خسته از جامعه شهری را طراوت و شادابی می بخشد. گل شقایق دارای گونه های مختلفی از جمله شقایق وحشی، شقایق کوهی و شقایق شرقی می باشد. البته ممکن است گل شقایق به دلیل شباهت ظاهری با گل شقایق نعمانی اشتباه گرفته شود. اما آنها متعلق به دو گونه کاملا متفاوت گیاهی هستند.

از بین گونه های فوق، شقایق شرقی بیشترین ظهور را در کوهستان های تالش دارد که به خلاصه ای درباره خصوصیات این گونه می پردازیم 

 

گیاه شقایق شرقی:

Oriental poppy              

نام علمی:

PAPAVER ORIENTALE

خانواده :

PAPAVERASEAE       

 گیاه گل‌دار چندساله‌ای از تیره کوکناریان با حداکثر بلندی ۹۰ - ۴۵ و گستردگی ۹۰ - ۶۰ سانتی‌متر است، دارای ساقه‌های کرکدار زبر و برگ‌های شانه‌ای دندانه‌‌دار بوده و گل‌های فنجانی شکل نارنجی مایل به قرمز آن از اواخر بهار تا اواسط تابستان ظاهر می‌شوند. بومی قفقاز، شمال‌شرقی ترکیه و شمال ایران است. نوع وحشی این گل،رنگ طبیعی نارنجی سرخ‌گون درخشان دارد ولی از اواخر سده نوزدهم با پرورش انتخابی در باغ‌ها نژادهای مختلفی از این گل ایجاد شده که رنگ‌های متفاوتی از سفید روشن با لکه‌های سیاه بادنجانی تا انواع صورتی و شاه بلوطی تیره دارند.

این گونه از نظر نیاز های اکولوژیک به مکان کاملاً آفتابی و خاک غنی با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است.

تکثیر و ازدیاد این گیاه به دو طریق صورت می گیرد. اولین روش که بیشترین تاثیر را در پراکنش گونه در محیط طبیعی دارد، از طریق انتشار بذر در بهارمی باشد و روش دوم قلمه در تابستان است که امکان‌ ازدیاد آن را میسر می سازد.

 

 

از برخی گونه های شقایق به عنوان افزودنی در سالاد استفاده می شود. در طب سنتی ایران از جوشانده آن برای کاهش سرفه، التیام زخم و رفع اسهال استفاده می شده است. در تحقیقات جدید نشان داده شده است که عصاره این گیاه می تواند به رفع علائم وابستگی به مورفین کمک کند. همچنین، تحمل به مورفین و نیز حساسیت به آن را از بین می برد.

این عصاره خواص ضد دردی داشته و التهاب را نیز کاهش می دهد. در یک تحقیق، استفاده از آن توانست از عود مصرف در معتادان جلوگیری کند. این عصاره خواب آور و کاهنده استرس و آرام بخش است. با تمام این موارد، باید در نظر داشت که به دلیل اینکه گونه های مختلف شقایق از نظر ظاهری به هم شبیه هستند و برخی از آنها سمی می باشند، استفاده از گونه غیر سمی باید زیر نظر و تائید افراد گیاه شناس خبره انجام شود.

 

         منابع:   1. وبلاگ تخصصی علوم باغبانی دانشگاه تهران

                   2. گزیده مقاله ای از دکتر هدایت صحرایی

/ 0 نظر / 57 بازدید