چاپ و توزیع بروشور: تفکیک زباله و اهمیت آن

در سالهای اخیر، افزایش جمعیت و استفاده از محصولات متنوع باعث افزایش تولید زباله شده است. مواد اولیه تولید این محصولات عمدتاً از منابع طبیعی تامین می گردد. به عبارت دیگر، انسان انواع مختلف مواد را با سختی از طبیعت بدست آورده و به آسانی تبدیل به زباله نموده و سعی می کند با دور ریختن، از شر آنها خلاص شود. جمع آوری و دفع این زباله ها علاوه بر صرف هزینه های سرسام آور، باعث تخریب محیط زیست(آب، هوا، خاک و ...) می گردد. بنابراین لازم است جهت کاهش تولید زباله و حفظ منابع طبیعی تا حد امکان زباله هایی را که قابلیت استفاده مجدد و یا تبدیل به مواد دیگر دارند، جداسازی نموده و با زباله های دیگر مخلوط ننماییم.

همیشه گفته‌اند پیشگیری بهتر از درمان است و شاید همین موضوع درباره بازیافت زباله‌ها نیز صادق باشد.

یعنی بهتر است در وهله اول تا جایی که می‌توانیم زباله کمتری تولید کنیم تا در مرحله بعدی، انرژی کمتری برای تفکیک و بازیافت زباله مصرف کنیم.

می‌توان با تولید کمتر ​ زباله‌هایی که ​ از شیشه، کاغذ و نایلون تشکیل شده است، برای حفاظت از محیط‌زیست قدم جدی برداریم، اما واقعیت این است که در زندگی‌های امروزه، زباله و زباله‌سازی بخش جداناپذیری از زندگی روزمره است. تنها کار مفیدی که می‌توان در این رابطه انجام داد، تولید زباله کمتر و تفکیک زباله‌ها در منزل است.

مثلا استفاده از غذای خانگی و استفاده ‌نکردن از غذاهای آماده، ناخودآگاه حجم زیادی از زباله‌های تولیدی حاصل از ظروف یکبار مصرف را کاهش می‌دهد.

انواع زباله شامل زباله تر و زباله خشک می باشد.

زباله های تر :

زباله های تر شامل پسمانده های مواد غذایی، پوست میوه، سبزیجات غیرقابل مصرف و ... می باشد و حدود 70 درصد زباله های تولید شده در کشورمان را تشکیل می دهند.

-  زباله های تر، فسادپذیر بوده و ارزش بسیار زیادی از نظر استفاده مجدد و بازیافت دارند.

-  در مناطق روستایی، استفاده مجدد از زباله های تر بیشتر بصورت تامین غذای دام و طیور مطرح است.

-  زباله های تر قابلیت بازیافت از طریق تبدیل به کود را دارند، از این کود می توان به عنوان ماده کمکی برای بهبود کیفیت خاکهای کشاورزی استفاده نمود.

انواع زباله های تر شامل :

- پسماندهای غذایی از قبیل ؛ برنج، خورشت، گوشت، مرغ، ماهی، روغن‏های خوراکی سوخته و فاسد شده و ...

- سبزی و ‏میوه از قبیل : پسماند میوه و سبزی، میوه و سبزی فاسد شده، تفاله چای و ...

با تبدیل زباله های تر به کمپوست، بیش از نیمی از زباله های تولید شده کاهش یافته و هزینه های جمع آوری، حمل و نقل و دفن مربوطه نیز کاهش می یابد. ضمن اینکه آلودگی محیط زیست ناشی از زباله های تر نیز از بین خواهد رفت.

زباله های خشک :

زباله های خشک ارزش بسیار زیادی از نظر استفاده مجدد و بازیافت دارند و جهت کاهش خطرات بهداشتی و هزینه های جداسازی، بهتر است زباله های خشک را در مبدا تولید(منزل، مغازه و ...) با زباله های تر مخلوط ننموده و بصورت جداگانه جمع آوری و نگهداری نمود.

 انواع زباله خشک :

- کاغذ و مقوا از قبیل ؛ انواع روزنامه، مجله، کتاب، دستمال کاغذی، عکس، بسته های کاغذی شیر و آب‌میوه، جعبه‏ های شیرینی و کفش و لباس، ‏شانه تخم مرغ و ...

- پلاستیک از قبیل ؛ انواع ظروف پلاستیکی، روکش‏ها و کیسه‏ های پلاستیکی، طناب‏های پلاستیکی، اسباب بازی‏های پلاستیکی، فیلم‏های عکاسی، انواع ابر و اسفنج و ...

- شیشه از قبیل ؛ انواع ظروف شیشه‏ای، لامپ‏ های ساده و فلورسنت، آینه، سرامیک، چینی، بلور و ...

- انواع فلزات از قبیل ؛ انواع قوطی فلزی کمپوت، کنسرو، نوشابه، رب، وسایل فلزی آشپزخانه، شیرآلات، لوله‏ ها و توری‏های فلزی، ظروف و لوله‏ های مسی، چدنی، آهنی، فویل‏های آلومینیومی، رادیاتور و ...

- منسوجات و چرم از قبیل؛انواع لباس‏های کهنه و پارچه‏ های مستعمل، انواع وسایل پارچه‏ ای، انواع کیف و کفش، البسه و وسایل چرمی

- چوب از قبیل : انواع جعبه‏ های چوبی، سرشاخه، برگ درخت، مبل،‏میز، وسایل چوبی آشپزخانه و…

- لوازم الکتریکی و الکترونیکی از قبیل : سیم، کابل، پریز، دیسکت، سی‌دی، نوار کاست، ماشین حساب، ساعت، لوازم کامپیوتر، چراغ قوه، انواع باتری، تلفن، تلویزیون و...

با دور ریختن زباله های خشک، علاوه بر هدر دادن منابع قابل استفاده و با ارزش، محیط زیست آلوده خواهد شد. موادی مثل پلاستیک سالهای طولانی در طبیعت باقی مانده و تجزیه نمی شوند. بنابراین باعث آلودگی آب، خاک و هوا خواهند شد.

تفکیک از مبداء کار سختی نیست ؟

جداسازی زباله‌ در منزل، فرآیند بسیار ساده‌ای است که با چند بار انجام دادن آن، به یک عادت مفید و روزمره تبدیل خواهد شد.اولین قدم این است که همه زباله‌ها را در یک کیسه زباله یکسان نیندازید و در منزل، حداقل دو کیسه زباله داشته باشید.

منابع  :  

 http://press.jamejamonline.ir/Newspreview -

                 http://eazphcp.tbzmed.ac.ir -

کمیته آموزش و پژوهش شقایق های وحشی

/ 0 نظر / 256 بازدید