من برای حفظ محیط زیست چه می توانم بکنم؟

**برنامه محیط زیست سازمان ملل توصیه می کند که بلیت سفرهای خود را به صورت الکترونیکی تهیه کرده و از دریافت بلیت کاغذی خودداری کنید.

شاید به نظر شما این اقدام در کاهش میزان مصرف کاغذ و هزینه های مربوطه تاثیر چندانی نداشته باشد، اما تصور کنید هفت میلیارد نفر این توصیه را انجام دهند !

**برنامه محیط زیست سازمان ملل توصیه می کند لوله های آبی را که نشتی دارند، تعمیر کنید تا جلوی هدر رفت آب گرفته شود.

زمانی که یک لوله آب را تعمیر و از نشتی آن جلوگیری می کنید، به صورت میانگین از هدر رفت حدود ۴۰ هزار لیتر آب در سال جلوگیری کرده اید.

**برنامه محیط زیست سازمان ملل توصیه می کند که لامپ های کم مصرف را جایگزین لامپ های معمولی کنید.

استفاده از یک لامپ کم مصرف به جای یک لامپ معمولی باعث می شود تا ۷۵ درصد در مصرف انرژی برق صرفه جویی شود.

**برنامه محیط زیست سازمان ملل توصیه می کند تا دستگاه های الکترونیکی قدیمی را دور نینداخته و آن ها را به زباله بدل نکنیم. بلکه این دستگاه ها را بازیافت نموده و از اجزای آن ها استفاده کنیم.

**برنامه محیط زیست سازمان ملل توصیه می کند که فعالیت های خود را از درون خانه از طریق اینترنت، تلفن و سایر وسایل الکترونیکی و ارتباطی انجام دهید و در حد امکان برای انجام امور از تردد غیر ضروری بخصوص با اتومبیل شخصی بپرهیزید.

این اقدام تا حد زیادی به کاهش تولید کربن و گازهای گلخانه ای کمک می کند.

**برنامه محیط زیست سازمان ملل توصیه می کند برای مصرف آب به جای بطری های یک بار مصرف پلاستیکی از قمقمه ها و بطری های دائمی استفاده شود.

با این روش به میزان زیادی از هدر رفتن آب درون بطری های نیمه خورده جلوگیری شده و زباله پلاستیکی کمتری نیز به طبیعت تحمیل خواهد شد.

**برنامه محیط زیست سازمان ملل توصیه می کند شیشه و آلومینیم را از زباله ها جدا کرده و به مراکز بازیافت تحویل دهید.

در این صورت پس از حدود شش هفته همان قطعه شیشه و یا آلومینیم بازیافت شده مجددا به چرخه تولید بازمی گردد و شما ممکن است همان قطعه را به شکل دیگری از یک فروشگاه خریداری کنید.

**برنامه محیط زیست سازمان ملل توصیه می کند با دوچرخه به محل کار خود بروید.

وقتی با دوچرخه به محل کار خود می روید شما به تنهایی زمین را از شر ۲۵۰ گرم کربن در ازای هر یک کیلومتر مسافت راحت می کنید.

**برنامه محیط زیست سازمان ملل توصیه می کند درون خانه خودتان غذا درست کنید و بخورید.

وقتی شما درون خانه غذا درست می کنید و غذای خانگی مصرف می کنید، با استفاده نکردن از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی علاوه بر کاهش تولید زباله های پلاستیکی، ۲۶۰ گونه جانوری را از خطر خوردن، قورت دادن و گیر کردن در زباله های پلاستیکی نجات داده اید.

این ها اقدامات بسیار ساده و عملی هستند و هرکدام از ما می توانیم بخشی یا تمامی آن ها را انجام داده و از این طریق گام بزرگی برای حفظ محیط زیست و سیاره زمین برداریم.

تصور کنید اگر هفت میلیارد نفر این توصیه ها را انجام دهند شرایط زمین چقدر بهتر خواهد شد!

/ 2 نظر / 32 بازدید