فرآیند کاغذ سازیِ شرکت چوکا در تعامل با محیط زیست

در ادامه به فرایند کاغذ سازی در چوکا می پردازیم و این مطلب را روشن خواهیم کرد که شرکت چوکا در کنار تولید کاغذ برای احیاء جنگل های شمال کشورعزیزمان ایران تأسیس شده است.

خمیر کاغذ ماده خام لیفی است که برای ساخت کاغذ مصرف می شود.الیاف خمیر معمولاً منشأ گیاهی دارند اما در مواردی خاص از الیاف حیوانی ، معدنی یا سنتزی نیز استفاده می شود.

شرکت چوکا در حال حاضر برای تولید کاغذ ازدو نوع خمیر یکی خمیر چوب ( لوکال ) با 30 در صد و دیگری خمیر کارتن باطله ( آخال ) با 70 در صد استفاده می کند.

ساختمان چوب از سلولز، همی سلولز، لیگنین . مواد استخراجی تشکیل شده است برای تولید کاغذ به سلولز و همی سلولز چوب نیاز است و لیگنین ماده چسبنده بین الیاف می باشد که برای کاغذ سازی مفید نبوده و باید از الیاف جدا شود برای رسیدن به این منظور باید چوب تحت شرایطی پخته شود.بنابر این چوب هایی که از جنگل و باغ ها خریداری می شود توسط چیپر های واحد آماده سازی به قطعات ریز به نام چیپس تبدیل می شوند.چیپس ها برای پخت در برج پخت به نام دایجستر انتقال داده می شود .در داخل دایجستر با کمک دو ماده شیمیایی به نام های هیدروکسید سدیم ( NAOH ) و سولفور سدیم ( NA2 S ) و بخار با دمای 175 درجه سانتیگراقدام به پخت چیپس ها می کنند.

از روش های مختلفی می توان برای پخت چوب و تهیه خمیر کاغذ استفاده نمود که تفاوت اساسی این روش ها در نوع مواد شیمیایی به کار رفته می باشد که در چوکا از ترکیب دو ماده فوق که به اصطلاح لیکور سفید گفته می شود استفاده می شود.

چیپس ها بعد از پخته شدن بخ خمیر تبدیل شده و با انجام یک سری فعل و انفعالات مکانیکی روی آنها از قبیل ریفایند کردن توسط ریفاینرها و تغییرات در غلظت خمیر و افزودن یک سری مواد شیمیایی جهت رسیدن به یک خمیر مطلوب برای دست یابی به کاغذ با کیفیت مورد نظر که در حال حاضر کاغذ تست لاینر برای استفاده در تولید کارتن ( لایه رویی ) می باشد، به واحد تولید کاغذ انتقال داده می شود.

از مسیر دیگر خمیر کاغذ باطله ( آخال ) در واحد O.C.C چوکا با مخلوط کردن و همزدن با آب وگرفتن ناخالصی ها آماده کرده و انجام یک سری کارهای مورد نیاز وارد بخش تولید کاغذ می گردد.

در واحد تولید کاغذ دو عدد هد باکس یا جعبه تغذیه وجود دارد که هد باکس اولیه خمیر آخال را روی توری شکل گیری کاغذ ( وایر ) ریخته و هد باکس ثانویه خمیر لوکال ( چوب ) را بر روی خمیر لایه اولیه می ریزد. بنابر این کاغذ تولیدی چوکا از دو لایه که لایه زیری از خمیر کاغذ های باطله و لایه رویی برای بهتر شدن کیفیت روی کاغذ از خمیر بکر یا چوب استفاده می کنند، تشکیل شده است.خمیر ریخته شده در روی توری شکل گیری تقریباً 99 درصد آب و 1 درصد خمیر می باشد که باید با یک سری عملیات آب اضافی خمیر را گرفته تا در نهایت کاغذ تولیدی با 2±7 درصد رطوبت برای کارتن سازی ها ارسال گردد.

عملیات آبگیری از ورقه کاغذ خیلی مهم می باشد.ابتدا آب را به روش ثقلی و بعد با استفاده از وکیوم و |ﭘرس ها و در نهایت با استفاده از بخار در بخش خشک کن ها این کار انجام گرفته و در نهایت کاغذ تولیدی در بخش وایندر به سایز های مورد نظر کارخانجات کارتن سازی قیچی شده و تحویل انبار می گردد.

سخن آخر اینکه در مورد چوکا در موقع تأسیس آن تمامی مسائل زیست محیطی را در نظر گرفته شده است.در مورد تهیه مواد اولیه که در حال حاضر 30 در صد چوب استفاده می شود قرار بود که برای احیای جنگل های شمال ضمن بهره برداری از جنگل نسبت به کاشت نهال نیز اقدام شود که متأسفانه در سالیان اخیر مسئولین نسبت به این امر بی تفاوت بوده و این دیدگاه اشتباه در اذعان عموم شکل گرفته که یکی از مراکز نابودی جنگل شرکت چوکا می باشد درصورتیکه که شرکت چوکا طبق طراحی اولیه برای احیای جنگل های شمال ایران تأسیس شده است و همچنین در حال حاضر شرکت چوکا به علت استفاده از کاغذ های باطله از این طریق نیز نسبت به جمع آوری ضایعات کاغذ در محیط کمک شایانی انجام می دهد.در مورد فاضلاب چوکا نیز اگر خوب تصفیه نشود خطرات زیادی را به محیط زیست وارد می کند که می توان با خرید تجهیزات جدید و توجه بیشتر به این امر و بازسازی شرکت چوکا سیستم فاضلاب چوکا را به حد استاندارد رساند و هیچ گونه اثرات زیست محیطی هم نداشته باشد.

چوکا برای ادامه مسیر خود با کارکرد بیش از 30 سال نیاز به بازسازی و نوسازی تجهیزات خود دارد از مسئولین محترم در خواست می شود که با مدیریت شرکت چوکا نهایت همکاری را داشته باشند تا هم نسبت به اشتغال در منطقه و هم معرفی کاغذ سازی به عنوان یک صنعت سبز تلاش نمایند.

گروه شقایقهای وحشی از زحمات بی شائبه مدیریت محترم شرکت چوکا جناب آقای گلریز بابت تلاش های زیادی که برای بازسازی شرکت چوکا همچنین اقدامات و دلسوزی همه جانبه ای که برای هرچه بیشتر هماهنگ شدن چوکا با مسایل زیست محیطی و طرح درختکاری درمحوطه شرکت چوکا انجام داده اند تشکر و قدردانی می کند و برای ایشان در تمامی برنامه های ایشان آرزوی موفقیت دارد.

نویسنده: عطااله روستا ناوی

/ 1 نظر / 88 بازدید
مریم

باسلام وخسته نباشیدخدمت شماوکاکنان.باسّپاس اززحمات کارکنان وخدمات شرکت چوکا...ماهرچه داریم ازگذشتگان داریم ک اگرکاغذنبوددانش گذشتگان ب ماانتقال پیدانمیکرد.خداقوت[دست][گل]