مرام‏نامه و اساسنامه گروه شقایق های وحشی هیرکانی

«بِسم الله اَلرّحمن اَلرّحیم»

مقدمه:

صلابت و طراوت جامعه در گرو سلامت جسمانی است تنها در سایه جسمی شاداب و سالم است که روح آدمی می تواند در آسمان تعالی جولان داده و مراتب تکامل و ترقی را طی نماید. لذا برای دستیابی به این مهم نیازمند فراهم نمودن عوامل و شرایط لازم جهت تامین سلامت افراد جامعه می باشیم. یکی از عواملی که می تواند تهدیدی جدی برای جامعه بشری باشد پس مانده های ناشی از فعالیتهای انسانی است. قدرتهای بزرگ هر روز بیشتر از روز پیش در نا امن ساختن کره زمین در تلاشند. افزایش روز افزون زباله های صنعتی روند رو به رشد گازهای گلخانه ای و پس مانده های ناشی از فعالیتهای هسته ای ممکن است تراژدی مرگباری را برای ساکنان زمین رقم زند. البته ناگفته نماند آلودگی محیط زیست و تاثیر آن بر اکوسیستم انحصاراً به دولتها خلاصه نمی شود، بلکه تک تک افراد جامعه ممکن است در نا زیبا کردن  چهره طبیعت نقش داشته باشند. لذا بر آحاد جامعه فرض است تا در حفظ و حراست محیط کوشا بوده تا این هدیه خداوندگاری که همانا طبیعت زیبا است با غفلت به تباهی کشانده نشود./ والسلام.

******************************************


بسمه تعالی

جمهـوري اسلامـي ايــران

وزارت کشــور


اساسنامه سازمان مردم نهاد

 گـروه شقايـق هـاي وحشــي هیرکانی

 

مقدمه

سازمان مردم‌ نهاد یا سمن‌ (NGO) :

به تشكل هايي اطلاق مي شود كه توسط گروهي از اشخاص حقيقي غير حكومتي بصورت داوطلبانه با رعايت مقررات مربوط تاسيس شده و غير انتفاعي، غير سياسي و عضو پذير مي باشد.

(NGO)  در واقع بر گرفته از حروف اول کلمه ) ‌ (Non Governmental Organization است و در ایران به این سازمان، "سَمَن" گفته می شود که خود برگرفته از حروف اول کلمات «سازمان مردم نهاد» می باشد.

ويژگي هاي سازمان هاي مردم نهاد  :

1- غير دولتي بودن  

به اين معني كه اين سازمانها براساس يك تصميم دولتي تاسيس نمي شوند بلكه با انگيزه و ماهيتي كاملا" غير دولتي شكل مي گيرند. اشخاص حقيقي يا حقوقي خصوصي مؤسس آنها مي باشند و سازمان جزئي از تشكيلات بدنه عمومي دولت دانسته نمي شود.  

2- غير انتفاعي بودن  

نهادهاي مردمي به مفهوم واقعي كلمه هميشه غيرانتفاعي است و با بالابردن كيفي و كمي فعاليتهاي خود به جذب كمك هاي مردمي حتي دولت مي پردازد. .

3- خود جوش بودن و تمايل به استقلال

به اين معني كه اين سازمانها سعي مي كنند براي تحقق اهداف خود تا حد امكان از درجه استقلال بالايي برخوردار باشند سازمانهاي مردم نهاد بايستي خود جوش و برآمده از مردم باشد .

4- داشتن هدف مشخص  

زمينه فعاليت سازمانها متناسب با اهداف آنها مشخص است ، معمولا" هر سازماني يكي از اهداف علمي ، بهداشتي ، خدماتي، زيست محيطي ، فرهنگي ، اجتماعي ، ادبي ، و . . . را دنبال مي كند.

كاركرد سازمانهاي مردم نهاد :

بطور كلي مي توان براي سازمانهاي مردم نهاد كاركردهاي زير را بيان نمود؛  

 1. اطلاع رساني و آگاه سازي عمومي و آموزش
 2. جلب مشاركت هاي مردمي در زمينه هاي مختلف و متناسب با اهداف سازمان و بسيج عمومي
 3. ايجاد گسترش و تقويت هماهنگي بين بخش هاي دولتي و مردم
 4. گسترش نظارت عمومي
 5. ارزيابي پروژه ها و فعاليتهاي عمومي
 6. افزايش بهره وري در استفاده از منابع
 7. ارائه راهكارها و پيشنهادها به دولت به منظور كمك به رفع مشكلات و نارسايي ها  
 8. پايداري در توليد و مصرف منابع طبيعي و محيط زيست ( بيابان زدايي ، درخت كاري)
 9. منابع توليد ( بازاريابي ، بهره برداري پايدار ، توسعه ، حفظ )
 10. ارائه خدمات به بخش عمومي جامعه و بخش دولتي ( امدادرساني ، امور خيريه اي ، بهداشتي و انجام پروژه هاي تحقيقاتي به همكاري با بخش دولتي در اجراي پروژه ها )

 11. همكاري با ارگان هاي دولتي : اقدامات مشترك براي پيشبرد برنامه ها

 

سابقه تشکل‌های مردم‌نهاد در ایران :

مساجد،تکایا و هیئت‌های مذهبی را نهادهای غیردولتی سنتی قدیمی می‌دانند و پس از آن صندوق‌های قرض‌الحسنه، خیریه‌ها، انجمن‌های اسلامی و حتی دوره‌های فارغ‌التحصیلی در دوران بعدتر و سپس اتحادیه‌ها، اصناف و نظام‌های صنفی و مهندسی و... شکل‌های جدیدتر نهادهای مدنی هستند که البته رفته رفته می‌باید از دست مدیران نیمه‌دولتی خارج شوند.

به سازمان مردم نهاد در ایران (به اختصار: سَمَن) یا تشکل غیردولتی می‌گویند و سازمان‌های مردم‌نهاد، اساسا با تأکید بر ۳ اصل داوطلبانه، غیر انتفاعی و غیر سیاسی تشکیل و تأسیس می‌شوند.

بودجه سازمان‌های مردم ‌نهاد در ایران از راه‌های ذیل تأمین می‌شود:

 • کمک و هدایای مردمی
 • وقف
 • کمک‌های مالی از سازمان‌های دولتی و غیردولتی
 • کمک‌های مالی از سازمان‌های بین‌المللی (با رعایت مقررات مربوطه) 
 • وجوه حاصل از فعالیت‌های سازمان و انجام پروژه در چارچوب اهداف، اساسنامه و آیین‌نامه سازمان

دامنه فعالیت سمن ها :

دامنه فعاليت سازمانهاي مردم نهاد ( متناسب با امكانات و تجهيزات ، منابع انساني و اهداف آن متفاوت است برخي از آنها تنها در سطح استان يا شهرستان ، برخي در گستره ملي و برخي ديگر نيز فراتر از آن و سطوح بين المللي فعاليت مي كنند.

 ******************************************

فصل اول :  کلیات و اهداف

 

ماده1- نام

نام سازمان مردم نهاد مورد نظر گروه شقايق هاي وحشي هیرکانی است كه در اين اساسنامه به لحاظ رعايت اختصار "گروه" ناميده مي شود.

ماده2- نوع فعالیت

كليه فعاليتهاي علمی- فرهنگی- اجتماعی گروه غيرسياسي و غيردولتي و غيرانتفاعي بوده و در موضوع زیست محیطی با رعايت كامل قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران و طبق اين اساسنامه فعاليت خواهد نمود.

ماده3- محدوده فعالیت

محدوده فعاليت گروه درسطح استان گيلان، شهرستان رضوانشهر می باشد.

ماده4- محل فعالیت

مركز اصلي گروه در استان گيلان شهرستان رضوانشهر- پره سر-خيابان طالقانی- روبروی دبیرستان دخترانه پروین اعتصامی- دفتر شرکت سرو کابین شفق؛  واقع است و در صورت لزوم مي تواند پس از كسب مجوز از مرجع صدور پروانه برابر مقررات در ساير نقاط داخل يا خارج كشور شعبه يا دفتر نمايندگي ايجاد نمايد.

ماده 5- تابعیت

گروه تابعيت جمهوري اسلامي ايران را دارد و كليه اعضاي آن التزام خود را به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران اعلام مي دارند .

ماده6 - مدت فعالیت

مدت فعاليت گروه از تاريخ تاسيس به مدت نامحدود مي باشد.

ماده 7- دارایی

دارايي اوليه گروه اعم از منقول و غيرمنقول مبلغ 000/000/1ريال مي باشد كه از سوي هیئت مؤسس تماماً پرداخت شده و در اختيار گروه قرار گرفته است.

ماده8- هیئت مؤسس

هیئت مؤسس گروه اشخاصي هستند كه براي تهيه مقدمات تشكيل قيام نموده اند و بعد از تأسيس تحت عنوان مؤسس مسووليتي نخواهند داشت .

ماده9- اهداف

اهداف گروه عبارتند از :

الف : كليات :

1- تلاش درجهت فرهنگ سازي حفاظت از محیط زیست در بین آحاد جامعه.

2- فرهنگ سازی از طریق آموزش های لازم و مؤثر در زمینه بهره مندی صحیح از طبیعت و حفظ منابع زیست محیطی برای  داشتن زندگی سالم و رسیدن به توسعه  پایدار، بالاخص از سنین کودکی در مدارس و مهد کودکها در راستای اهداف گروه .

ب : روش اجراي هدف

1- تلاش در جهت آموزش عملی از طریق پاکسازی مناطق آلوده از زباله در ایام خاص مثل روز زمین پاک،ایام نوروز و فصول گردشگر پذیر.

2- آگاه سازی جامعه از طریق ارائه آموزشهای لازم در جهت حفظ محیط زیست با مطالب علمی و آموزشی در قالب بروشور و پمفلت و کارگاه های آموزشی ،نمایشگاه ها و همایش ها و برای عموم در راستای اهداف گروه.

3- اجرای پروژه های زیست محیطی با سازمانها و نهادهای دولتی و غیر دولتی در راستای اهداف گروه.

4- انتشار نشریه علمی ویژه اعم از ماهنامه، فصلنامه، گاهنامه با موضوعیت زیست محیطی  (با کسب مجوز از مراجع ذیربط)

ماده10- چنانچه فعالیتهای مندرج در اهداف این اساسنامه نیازمند کسب مجوز خاص از سایر دستگاههای دولتی باشد گروه موظف است نسبت به کسب مجوز مورد نظر اقدام نماید.

ماده 11-  انواع عضویت در گروه بر دو نوع است:

اعضای اصلی:

ضمن پرداخت حق عضویت عضو ثابت گروه محسوب و حق داشتن رای در مجامع عمومی را دارند.

اعضای افتخاری:

اعضای داوطلب گروه محسوب و بصورت افتخاری با گروه همکاری مینمایند اما حق رای در مجامع عمومی را ندارند.

تبصره: اعضای افتخاری در صورت احراز شرایط که در آیین نامه داخلی گروه تعیین می گردد می‏توانند به عنوان اعضای اصلی مجمع عمومی فعالیت نمایند.

ماده 12- شرایط عضویت

 1. تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 2. پرداخت حق عضویت
 3. نداشتن سوء پیشینه کیفری
 4. حداقل سن 18 سال تمام

 

فصل دوم: ساختار

ماده13- ارکان

اركان گروه عبارتند از:

1- مجمع عمومي مؤسسین 2- مجمع عمومي/ اعضاء 3-هیئت مدیره 4- بازرسان.

ماده14- مجمع عمومی مؤسس همان هیئت مؤسس بوده و وظایف ذیل را داراست:

1-انجام اقدامات اولیه برای تاسیس.

2-تهیه طرح اساسنامه و تصویب آن.

3-انتخاب اولین مدیران و بازرسان گروه.

تبصره 1: اكثريت لازم جهت تشكيل مجمع عمومي مؤسس در بار اول با حضور نصف بعلاوه يك اعضاء بوده و در صورت عدم حد نصاب اكثريت لازم، دربار دوم با حضور يك سوم اعضاء رسميت خواهد يافت.

تبصره 2: تصميمات مجمع عمومي مؤسس با اكثريت دو سوم آراء حاضرين اتخاذ و با تاييد مرجع صدور پروانه و دستگاه تخصصي رسمي مي‏شود.

ماده 15- مجمع عمومی عادی

مجمع عمومي متشكل از كليه اعضا مي‏باشد و عاليترين مرجع تصميم گيري است كه به صورت عادي يا فوق العاده تشكيل مي‏گردد.

ماده 16- مجمع عمومي عادي هر سال یکبار با دعوت قبلی هیئت مدیره تشكيل خواهد شد . جلسه با حضور نصف به علاوه يك اعضا در بار اول رسميت يافته و با حضور هر تعداد از اعضا در بار دوم تشكيل و رسمي خواهد بود.

تبصره 1: اكثريت لازم جهت اتخاذ تصميم مجمع عمومي عادي نصف به علاوه يك آرا حاضرين در جلسه رسمي مجمع مي باشد مگر در خصوص انتخاب مديران يا بازرسان كه با رأي اكثريت نسبي خواهد بود. در صورتي كه در دعوت نخست، اكثريت حاصل نشد ، جلسه دوم به فاصله حداقل10 (ده) روز تشكيل و با هر تعداد از اعضاي حاضر ، جلسه رسميت خواهد يافت .

تبصره 2: مجمع عمومي عادي می‏تواند بطور فوق العاده در هر زمان به تقاضاي هیئت مديره يا بازرس يا به درخواست يك پنجم اعضاء و در صورتي كه هیئت مديره يا بازرس ظرف مدت 20 روز به درخواست اعضاء مبني بر برگزاري مجمع عمومي عمل ننمايد تشكيل گردد.

تبصره 3 : دعوت براي مجمع عمومي عادي از طريق درج آگهي در روزنامه كثير الانتشار حداقل 10 روز و حداكثر 40 روز قبل از برگزاري مجمع و با دعوت كتبي صورت مي‏پذيرد.  

تبصره 4 : روزنامه كثيرالانتشار براي درج آگهي‏ها روزنامه گیلان امروز مي‏باشد.

ماده17- وظايف مجمع عمومي عادي

1- انتخاب اعضاي هیئت مديره و بازرسان ( اصلي و علي البدل ).

2-استماع و رسيدگي به گزارش هیئت مديره و بازرسان.

3- تعيين خط مشي كلي.

4- بررسي و تصويب يا رد پيشنهادهاي هیئت مديره.

5- تصويب ترازنامه و بودجه گروه.

6- تعيين روزنامه كثيرالانتشار جهت درج آگهي ها و دعوتنامه ها.

7- عزل اعضاي هیئت مديره و بازرسان.

8- تعيين حق عضويت.

9- تصويب انتشار نشريه.

ماده18- مجمع عمومي فوق العاده

مجمع عمومي فوق العاده گروه با شرايط زير تشكيل خواهد شد:

1- با درخواست اكثريت اعضاي هیئت مديره يا بازرس.

2- با درخواست يك پنجم اعضاء در صورتيكه هیئت مديره يا بازرس ظرف مدت 20 روز به درخواست اعضاء مبني بر  برگزاري مجمع عمومي عمل ننمايد.

تبصره1:اكثريت لازم جهت تشكيل مجمع عمومي فوق العاده بار اول همان شرايط مجمع عمومي عادي مي باشد و در  بار دوم با حضور بيش از يك سوم اعضا كه حق رأي دارند تشكيل مي‏گردد.

تبصره2: تصميمات مجمع عمومي فوق العاده با آراي دو سوم اعضاي حاضر در جلسه معتبر خواهد بود.

ماده 19- وظايف مجمع عمومي فوق العاده

1-تصويب تغييرات اساسنامه.

2-بررسي و تصويب يا رد انحلال.

3- تغيير در ميزان سرمايه.

4- انحلال قبل از موعد.

5- هرگونه تغيير در ماهيت.

ماده 20- مجامع عمومي توسط هیئت رئيسه اي مركب از يك رئيس ، يك منشي و ناظر اداره مي شوند.

تبصره 1 : اعضاي هیئت رئيسه نبايد از بين كانديداهاي هیئت مديره و بازرسان باشند و با اعلام قبولي نامزدي خود در مجمع عمومي انتخاب خواهند شد .

تبصره 2 : رئيس هیئت مديره رئيس هیئت رئيسه مجمع عمومي خواهد بود مگر اينكه موضوع عزل يا انتخاب هیئت مديره باشد .

تبصره 3 :کلیه مجامع عمومي عادي، عادي بطور فوق العاده  و  فوق العاده با نظارت وزارت كشور برگزار مي شود.

ماده21- هیئت مديره

گروه داراي هیئت مديره اي مركب از 5 نفر عضو اصلي و 2 نفر عضو علي البدل خواهد بود.

تبصره 1: جلسات هیئت مديره با حضور بيش از نصف اعضا رسميت يافته و تصميمات متخذه با اكثريت آرا حاضرين معتبر خواهد بود.

تبصره 2: شركت اعضاي هیئت مديره در جلسات ضروريست و غيبت هر يك از اعضا بدون عذر موجه و بدون اطلاع قبلي تا 3 جلسه متوالي يا 5 جلسه متناوب در طول سال در حكم استعفاي عضو غايب خواهد بود .

تبصره 3: دعوت از اعضاي هیئت مديره مي بايست حداقل 10روز قبل از تشكيل جلسه به صورت قانوني انجام پذيرد.

ماده22- درصورت استعفا يا فوت يا سلب شرايط از هر يك از اعضاي هیئت مديره يا بازرس عضو علي البدل براي مدت باقيمانده هیئت مديره يا بازرسي بجاي عضو اصلي انجام وظيفه خواهد نمود،در صورتيكه تعداد هیئت مديره يا بازرسي به هر دليل كمتر از تعداد اعضاء اصلي شود و ورود اعضاء علي البدل نيز موجب تكميل آن نشود انتخابات مجدد مجمع عمومي حسب مورد به صورت عادي يا به صورت فوق العاده در مهلت قانوني جهت تكميل تعداد باقيمانده اعضا برگزار خواهد گرديد.

ماده23- هیئت مديره علاوه بر جلساتي كه بطور مرتب و حداقل ماهي 1یک بار تشكيل مي گردد بنا به ضرورت با دعوت كتبي يا تلفني رئيس يا نايب رئيس تشكيل جلسه فوق العاده خواهد داد .

تبصره: نحوه تشكيل جلسه فوق العاده بموجب آئين نامه داخلي است كه به تصويب هیئت مديره خواهد رسيد.

ماده24- اعضاي هیئت مديره گروه در اولين جلسه اي كه بعد از انتخاب شدن تشكيل مي دهند از بين خود يك نفر رئيس و يك نفر نايب رئيس و يك نفر خزانه دار انتخاب خواهند نمود، حدود اختيارات آنها را اساسنامه يا آيين نامه اي كه به تصويب مجمع عمومي امناء خواهد رسيد مشخص مي نمايد.

تبصره 1: هیئت مديره موظف است پس از تعيين سمتها، حداكثر تا يك هفته از بين خود يا خارج يك نفر را به سمت مدير عامل انتخاب نموده و حدود اختيارات و مدت تصدي و حق الزحمه او را تعيين كند. 

تبصره 2: مدير عامل نمي تواند در عين حال رئيس هیئت مديره باشد.

تبصره 3: هیئت مديره در هر موقع مي تواند افراد فوق الذكر را از سمت هاي مذكور عزل كند .

تبصره 4: هیئت مديره در صورت لزوم مي تواند سمتهاي ديگري براي ساير اعضا هیئت مديره تعريف نمايد.

ماده 25- هیئت مديره براي بار اول به مدت 2 سال و برای دفعات بعدی به مدت 4 سال انتخاب خواهند شد. انتخاب مجدد اعضاء هیئت مديره براي دوره هاي بعدي بلامانع است.

ماده 26- هیئت مديره نماينده قانوني گروه بوده و وظايف و اختيارات آن در چارچوب اساسنامه تصویبی به شرح ذيل مي باشد:

حفظ و حراست اموال منقول و غير منقول، رسيدگي به حسابها، پرداخت ديون و وصول مطالبات، اجراي مصوبات مجامع عمومي، افتتاح حساب در بانكها طي انجام تشريفات قانوني، تعقيب جريانات قضائي و اداري و ثبتي در كليه مراحل قانوني در محاكم ، تعيين حكم و تعيين وكيل و عزل آن، قطع و فصل دعاوي از طريق سازش (مصالحه) و در صورت اقتضاء تفويض و واگذاري تمام يا قسمتي از اختيارات خود به هر شخص ديگر اعم از حقوقي يا حقيقي با حق توكيل و ساير وظايفي كه بر اساس اساسنامه به هیئت مديره واگذار گرديده. به طور كلي هیئت مديره مي تواند هر اقدام و معامله اي را كه ضروري بداند در مورد نقل و انتقال اموال منقول كه مستلزم تصويب مجمع عمومي مي باشد پس از تصويب مجمع به نام گروه انجام دهد.

همچنين هیئت مديره موظف است 3 ماه قبل از پايان تصدي خود، از مجمع عمومي عادي به منظور انتخابات هيئت مديره و بازرس جديد دعوت نمايد. هیئت مديره قبل از درج آگهي در روزنامه كثير الانتشار ایران بايد دستور كار مجمع عمومي، زمان و مكان برگزاري و فهرست اسامي اعضا را به تاييد مرجع صدور پروانه برساند و حداقل 40 روز قبل از پايان تصدي خود نتيجه انتخابات را به مرجع صدور پروانه اعلام نمايد.

تبصره 1: جز درباره موضوعاتي كه به موجب مفاد اين اساسنامه اخذ تصميم و اقدام درباره آنها در صلاحيت خاص مجمع عمومي اعضاء است، هیئت مديره كليه اختيارات لازم براي اداره امور مشروط به رعايت حدود اهداف و اساسنامه را دارا مي باشد.

تبصره 2: هیئت مديره پس از تصويب مي تواند در انجام معاملات و يا پرداخت هزينه هاي جاري گروه تا مبلغ 000/000/50 ريال بدون تصويب مجمع عمومي رأساً اقدام نمايد.

ماده27- بازرسان

/ 0 نظر / 24 بازدید